Yukarıdan bakıldığında solucanı andıran kıvrımlı bir yapıya sahip parkur, tek katlı olarak planlanmıştır. Yapı, Türkiye’de bulunan üç farklı bitki coğrafyasına ait bitki örtüsünün sergilenebilmesi için tasarlanmıştır. Parkur, kuzeyde Avrupa- Sibirya flora bölgesi, ortada İran- Turan flora bölgesi ve güneybatıda Akdeniz Bölgesi olmak üzere Anadolu'da bulunan üç biyocoğrafik bölgeye ayrılarak planlanmıştır. 

Özellik: Üç Farklı Doğal Bitki Coğrafya Bölgesi

*Akdeniz

*İran Turan

*Avrupa Sibirya bitki coğrafya bölgeleridir.

Amaç: Türkiye Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, Türkiye’nin doğal bitki zenginliğinin sergilenmesi amacıyla yapılmıştır.

Deneyim: Daha önce farklı yöreleri ziyaret etme fırsatı yakalayamamış olan ziyaretçiler bu coğrafyaların bitkilerini görme ve öğrenme şansı yakalamaktadır.

Bitki & Peyzaj: Türkiye’nin 3 bitki coğrafya bölgesi; Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz Flora Bölgeleri, Tema Parkuru’na batıdan doğuya aynı şekilde yerleştirilmiştir. Flora bölgelerine göre, bölgeye özgü doğal bitki türleri doğadan toplanarak bir araya getirilmiştir ve parkurda sergilenmektedir. Biyoçeşitlilik Tema Parkurunda bitkilerin bir kısmı endemiktir. Doğal bitkiler, yetiştikleri ortamları sembolize eden diğer peyzaj bitkileri ile birlikte sergilenmektedir.

Tema Parkuru, Türkiye’deki biyoçeşitliliğin vitrinidir.

Tema Parkurunda yer alan bitki materyalleri:

- Doğal türlerden yüksek dağ vejetasyonunu yansıtan 450 bitki

- Avrupa-Sibirya Bölgesini yansıtan 350 bitki

- İran- Turan Bölgesini yansıtan 250 bitki

- Akdeniz Bölgesini yansıtan 350 bitki

Dikilen bitki türleri ise:                                                          

İran Turan Bitkileri bölümüne 54 tür;

Avrupa Sibirya Bitkileri bölümüne 56 tür;

Yüksek Dağ Bitkileri bölümüne 152 tür;

Akdeniz Bitkileri bölümüne 302 tür:

Olmak üzere toplam 564 bitki türü bulunmaktadır.

Türkiye’nin 3 bitki coğrafyası bölgesinden (Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz Bitki Coğrafya Bölgeleri) A. Nihat Gökyiğit Eğitim, Sağlık, Kültür, Sanat ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı projesi kapsamında temin edilen çeşitli bitki türleri Tema Parkurunda sergilenmektedir. Parkurun son açık alanında ise, Türkiye Tohumcular Birliği ile imzalanan kurumsal katılımcı sözleşmesi kapsamında Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği tarafından temin edilen ve Türkiye’de üretimi yapılan türler bulunmaktadır.