Kurumsal Bahçeler

Kaleiçi’ni Keşfetmek

İ.Ö. 2. yüzyılın ortalarında Bergama Kralı Attalos'un adını alan Attaleia, bugünün Antalya'sı Antik Pamfilya, Psidya ve Likya bölgelerinin kesiştiği Anadolu'nun en bereketli coğrafyasında kurulmuştur.

Osmanlı hakimiyetinden önce Antalya sırası ile Roma, Bizans ve Selçuklu egemenliğinde kalmıştır. Antalya tarihi boyunca kültürün, sanatın, mimarinin, mitolojinin doruğudur.

Kaleiçi, Antalya'nın kalbi olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Şehrin ilk yerleşim alanı olduğu için "Eski Şehir" olarak ifade edilir.

Kaleiçi'nin dar sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getirmektedir. Kaleiçi evleri sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarmakta. Bu sokaklarda, bu kimliklerde keşfe çıkmak, hatta kaybolmak, değerli bir kültürel zenginliktir.

Her köşesinde tarihten izler taşıyan büyüleyici bir mekandır Kaleiçi. Antalya Kaleiçi’ndeki birçok ev mimarisine sadık kalınarak restore edilerek kullanıma sunulmuştur.

Kaleiçi’nde bahçeler, meyve ağaçları, yörenin mis kokulu rengarenk çiçekleri ve baharatları ile donatılmıştır. Yüksek duvarlarla çevrili bahçeleri, suların aktığı minik havuzları ile bu yeşil alanlar sizi dinlendirecek cennetten bir köşedir.

Kaleiçi tarihi içine sindirmiş geçmişten günümüze öyküler anlatır. Her yapının, her köşesinin bir hikayesi vardır. Kaleiçi’ne konuk olduğunuzda bu öyküleri dinlemeye doyamayacaksınız. Güler yüz ve Türk konukseverliğine bu sohbetler de eklenince Kaleiçi’nde geçirdiğiniz her anınız daha da zenginleşecek, anlam kazanacak.

Özellikle akşam saatlerinde Beydağları’nı oluşturan sıradağların ve tepelerin geçirdiği renk değişmelerini Kaleiçi’nden seyretmeye doyum olmaz.