HİKAYESİ: Projemizde tasarım kararları İstanbul’un tarihi ögeleri ve kültürel dokusu yansıtılmaya çalışılarak alınmıştır. İstanbul’un en önemli simgesel yapıları bir arada ve orijinal yapı ve ölçüleri ile oranlanarak ziyaretçilerin beğenilerine sunulmuştur.

Ana girişte oluşturulan meydan içersin de lale figürlü havuz, gül desenli zemin ve ahşap lale terası, çocuk ve çiçek temasına uyarlanmış giriş duvarı ile yarı sınırlandırılmıştır. Türk motiflerinden esinlenerek oluşturulan zemin kaplamalı ana yol ziyaretçiyi İstanbul boğazının simgelendiği havuza ulaştırmaktadır. Boğaz dokusu içinde minyatür kız kulesi ve minyatür yeşil dünya ögesi yer almıştır. Boğaz geçişleri arasında lale desenli adım taşları, İstanbul hatırası olarak fotoğraf çekilme alanları olarak düşünülen su öğesi içersin de lale terasları ve alanın üstten gezilmesini sağlayan simgesel boğaz köprüsü üzerinden iki bölgeden akan su perdesi ile alan hareketlendirilmiştir.

İstanbul’un geçmişle bağına vurgu yapan Anıt Ağaçları; alanın orta kısmında oluşturulan kakma çakıl desenli meydanda simgesel ve anlatımsal olarak kullanılmıştır. Meydanın çevresinde oturma alanları, meydandan bir diğer çıkışa bağlanan yol üzerinde lale takı ve ferforje gazebo yer almaktadır. Yine aynı bölgede İstanbul’un yedi tepesi yedi servi ile simgelenmiştir.

İdari merkez olarak da kullanılacak olan mimari yapı içinde konuk ağırlama alanı ve sergi alanı, tanıtım bankosu yer alacaktır. Yapı ön yüzünde Selçuklu desenli bina giydirmesi ve İstanbul slüeti , yapı üzerinde çatı bahçesi ve desenli örtü elemanı olup, yapının iki yönünde dikey bahçe (duvar bahçe) elemanları ile Anıt Ağaç ve İstanbul simgeleri yer alacaktır.

BİOÇEŞİTLİLİK: İstanbul Bahçesinde İstanbul’un bitki türlerinden Antalya iklim şartlarına uygun olanlar tercih edilmiştir. Çınar, Servi, Oya Ağacı, Gül, Mor Salkım ,Begonvil, Şimşir ve renk renk mevsimlik çiçekler bazılarıdır.