Hatay Bahçesi

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Expo 2016 Antalya’da eşsiz bir dünya projesi yapıyor…
Tarihte 13 uygarlığın yaşadığı,3 semavi dine ev sahipliği yapmış,adeta kardeşliğin tüm dünyaya haykırıldığı,dünyanın en büyük mozaik koleksiyonuna sahip müzesiyle,dünyanın en eski aydınlatılan caddesi Herod ile,ünlü künefesiyle,dünyanın eski mağara kilisesi St.Pierre’i,Anadolu’nun ilk camisi Hz.Habib-i Necccar’ı,dünyanın en uzun sahili Samandağ’ı ile dünyada sadece Hatay Kırıkhan’da yaşayan dağ ceylanlarıyla,Atatürk’ün kişisel meselem dediği kent,evet burası Hatay!

Hatay Büyükşehir Belediyesi Expo 2016 Antalya’da 542 metrekare alanda, Hatay’ın “yaşanabilir kent” idealini yeşerten, global bir projeye imza atıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Expo 2016 Antalya vasıtasıyla tüm dünyaya kardeşliğin,tarihin,kültürün ve doğanın tüm zenginliğiyle yaşandığı kent olan Hatay’ı bir çocuğun gözünden anlatacağı bir proje hazırlıyor.

Hatay insanlarından, sokaklarından yayılan renk ve ışık, projenin ilham kaynağını oluşturdu ve ses ile görüntü teknolojisinin son  noktası olan simülasyon projesine dönüştü.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin inşası devam eden projesinde bir simülasyon tünelinde Hataylı bir çocuk karakter Hatay’ın eşsiz değerlerini gezdiriyor.Ve gezintinin sonunda tarihi Antakya evi avlusuna açılan bir kapıyla gerçek bir Antakya Evi’nde misafirler ağırlanıyor.

Son teknolojik sistemler kullanılarak gerçekleştirilecek ses ve görüntü projesinde  Hatay, sahip olduğu zengin mirasına ve doğasına odaklanarak ve bu mirastan beslenen büyük potansiyelini ziyaretçilerle paylaşarak Doğa “Hayat”tır, ve “Hayat” bizim topraklarımızda 13.000 yıl öncesine dayanır. 
Projede Hatay’ın yaklaşımı  zengin tarihinden kaynaklanan bilgi ve deneyimi harmanlayarak bu deneyimle dünyaya mesaj vermek üzerene inşa ediliyor.

Ayrıca projede dünyanın sürdürülebilir  barışa olan açlığı,Hatay’ın doğası gereği var olan kardeşlik iklimi bir çocuğun gözünden anlatılıyor.
542 metrekare’de eşsiz bir simülasyon Projesi…

Dünyanın çeşitli ülkelerin de bahçelerinin ve simgesel değerlerinin sergileneceği Expo 2016 Antalya’da Hatay Projesinin kurgusu bir simülasyon tünelinde gerçekleşiyor, Hataylı bir animasyon çocuk karakteri 4 mevsimin yaşandığı Hatay’da çeşitli gündelik yaşam unsurlarıyla bir gezintidedir. Bu çocuğun gözüyle 3 boyutlu görüntüler ve ses efektleriyle Hatay anlatılır.Sahip olduğu zengin biyo-çeşitlilik, farklı iklimlere, bitki örtüsüne ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan eşsiz coğrafi konumu,derin tarihi ve kültürel birikimi ile ziyaretçiler için adeta Hatay’ı yaşarlar.

Hatay’da kış gelmiştir yağmur yağar,şimşekler çakar çocuk,elinde şemsiye ile bu anın tadını çıkarır yüzünde gülümseme ile,sonbahar gelmiştir Hatay’ın rüzgar santrallerinin ilham kaynağı rüzgarları esmektedir. Hatay’a bahar gelince bir başkadır turunç çiçeklerinin açması,yaz denince Hatay’da uçurtma vaktidir,işte çocuk olmaktır Hatay! Asi Nehri usulca akar…Çocuk, balık tutuyordur,Hazan,çan ve ezan kardeşçe duyulurken bu kentte barış hiç bitmeyen bir meşaledir.

Şimdi sırada Hatay’ın zenginliği mozaiklerdedir,Hatay’da bulunan dünyanın 2.büyük mozaik müzesindeki eserleri gezdirir çocuk…

Sınırın öte yanında,burnumuzun dibinde süren savaş’a inat Suriye sınırında Kırıkhan’da yüzlerce dağ ceylanı bu kentin kardeşliğinden aldığı payla yaşatılır,dağ ceylanı temalı ilk öğretim okulunda öğrencidir çocuk karakterimiz,sevgi doludur,doğal ve samimidir !

Tarihi Antakya evlerinin bulunduğu sokaklara gelindiğinde  moderniteye inat çelik çomak sesleriyle yankılanır.Çocuk burada Çelik Çomak oynuyordur.Hatay modernite değerlerinin yanı sıra,tarihinden ve kültürel zenginliğinden  güç alır.

Hatay’da Çocuk bu kültürün ana unsurudur.Burada çocuk da dahil hiçbir şey istismar edilmez,samimi ve sahidir ilişkiler dün olduğu gibi…

Simülasyon tünelinin sonuna gelindiğinde çocuk karakterimiz , tarihi Antakya evinin avluya açılan kapısını araladığında ziyaretçileri bir sürpriz bekler:Gerçek ölçekle inşa edilmiş Antakya evi avlusu!
Burada ikram edilen Antakya Kahvesi,künefe ve diğer yöresel lezzetler ziyaretçilerin yaşadığı unutulmaz anın sonudur.

Çocuk karakterimizin birebir boyutlu heykelinin yanında çekilecek hatıra fotoğrafı şimdiden unutulmazlar arasında yerini alacaktır.

Çocuk,Müzik ve Hatay…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projenin en önemli noktalarından biri de Hataylı akademisyen ve sanatçı Okay Özdağ’ın Expo 2016 Antalya için özel olarak bestelediği “Çocuk,müzik ve Hatay” temalı single’ı, etkinlik boyunca tarihi Antakya evi avlusunda fon müziği olarak çalacak.Ve bu eserin  cd’si ziyaretçilere sunulacak.

KONUM BİLGİSİ
1121 dekarlık büyüklüğündeki Expo 2016 Antalya  alanı, Antalya’nın Aksu ilçesinde yer almaktadır. Hatay  Pavyonu, Expo alanının batı tarafında 48 no.lu Lot’ta yer almaktadır.

HEDEF
Hatay, Expo 2016 Antalya’da her şeyden önce eşsiz doğasının,ikliminin yanında eşsiz tarihini ve kültürel değerlerini anlatmayı hedeflemektir. Muhteşem ve asırlar öncesine dayanan tarihini ,gezilebilir,yaşanabilir ve sürdürebilir bir yer olması yönündeki fikir ve vizyonu ile farklılığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak projemizde, Expo 2016 Antalya’yı global ölçekte iletişim, etkileşim ve fikir alışverişine yönelik kayda değer fırsatlar sunan evrensel bir platform olarak görüyoruz. Hatay, farklı ülkelerden milyonlarca insanın fikirlerini, geleneklerini, kültürlerini ve hatta güncel teknolojilerini birbirleriyle paylaşmasına olanak sağlayan EXPO’yu günümüz dünyasının temel iki önemli unsuru olan ve Expo 2016 Antalya’nın teması olan “Çocuk ve doğa”yı anlamak ve anlatmak için tüm dünya ülkelerine sinerji ve işbirliği aşılayacak eşsiz bir organizasyon olarak görmektedir. Bu itibarla, güçlü geleneği ve değerleriyle Hatay bu doğrultuda üzerine düşeni yapmaya hazırdır.
 
Hatay’ın varolma felsefesi olan “insan şehir” Hatay ile  Expo 2016 Antalya’nın teması “çocuk ve doğa”nın bir biriyle çok örtüştüğünü gördük.Ve projeyi çok daha önemsedik.
Hatay ‘ın varolma felsefesi  dünyadaki diğer ‘‘ İnsan Şehirler “ gibi  6 temel kavram üzerinde ilerliyor.Şehirler daha renkli olmalı,Kentsel miras sahiplenilmeli,Şehirlerin canlanabilmesi için insanlar birbirleriyle bağ kurabilmeli,Eğitim bir kentin can damarı olmalı, İnsanların dinlenebileceği ve spor yapabileceği alanlar olmalı,Kentsel tasarım iklim değişikliğini dikkate almalı…

Özetlemek gerekirse, geçmiş, bugün ve gelecek arasında köprü kuran ve kültürü, doğayı ve teknolojiyi harmanlayan “Teması ve Pavyonu” ile Hatay,Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’ın vizyonuyla EXPO 2016 Antalya’da kültürel, tarihi ve geleneksel bütün zenginlik ve güzelliklerini son teknoloji ile sergileyecek ve tüm bu değerlerin insanlığın iyiliği ve refahı için ilham oluşturması iradesini ortaya koyacaktır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olma niteliğine sahip, bu yıl ülkemizde “Çiçek ve Çocuk” temasıyla gerçekleştirilecek olan ‘Expo 2016 Antalya’ ‘projelerini çok büyük bir konseptle sergilemenin yanında Antakya Medeniyetler Korusu Konseri ile de ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaktan büyük bir onur ve şeref duyacaktır. 

Antakya Medeniyetler Korosu Konseri
Antalya 2016 Expo öncelikle ülkemizin tanıtımı için ve dünyadaki tanınırlılığı için çok önemli bir etkinlik,bu konuda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu büyük etkinliğe katkı sağlamak amacıyla Hatay’ın dünya çapında kültür elçisi olan Antakya Medeniyetler Korosu konseriyle açılış töreninde korumuzla katkı sağlayacağız. Ve kardeşlik ezgileriyle tüm dünyaya kardeşlik mesajı vereceğiz.

HATAY EXPO’YU DÜZENLEMEYE ŞİMDİDEN ADAY…
Hatay, Expo Antalya 2016’dan aldığı ilham ve edineceği tecrübe ile eşsiz tarihi ve kültürel zenginliğini önümüzdeki Expo’yu Hatay’da düzenlemek istiyor.
Bu konuyla ilgili ön görüşmelerimizi yaptıklarını söyleyen ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş Hatay’ın zenginliklerinin Expo’da anlam bulmasını çok önemsiyoruz ve önümüzdeki yıllarda Hatay Expo’yu düzenlemek istiyoruz.Bu konuda ön görüşmelerimiz çok olumlu geçti.Konuyu projelendiriyoruz ve Hatay’da Expo’yu düzenlemek için çok çalışacağız.