ATSO BAHÇESİ EXPO 2016 ANTALYA BİLGİ NOTU

TEMASI:
Yeşil Dünya, Yeşil Antalya

HİKAYESİ:
“ATSO Kurumsal Bahçesi” ile Antalya’nın bir ilkinde daha yer almaktan mutluluk duyuyoruz.
Bu sene 134. yaşını kutlayan Odamız, Türkiye’nin en eski ticaret ve sanayi odalarından biridir. Antalya’nın gelişiminin her aşamasında önemli roller oynayan Odamız, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hedefiyle bütün faaliyetlerinde başta doğanın korunması olmak üzere, sürdürülebilirlik, kent kültürü, kent estetiği kavramlarını öne çıkarmaktadır.

Odamız, en başından itibaren EXPO’nun Antalya’ya gelmesine yönelik çalışmaların en büyük destekçisidir.

ATSO Kurumsal Bahçesi, EXPO 2016’nın “Gelecek nesiller için yeşil bir dünya” temasından yola çıkarak hazırlanmıştır. Bahçemiz yeşil bir gezegeni simgeleyen yarım küre şeklinde dünyayı sembolize eden çelik yapı üzerine kurulmuştur. Kürenin bir yüzeyinde çiçeklerden oluşan dünya haritası, diğer yüzeyinde yine çiçeklerden oluşan ATSO logosu bulunmaktadır.

Misafirlerimizi ağırlayacağımız bahçemizde; limon ağacı, begonvil, Akdeniz defnesi, petunya, kamkat gibi Antalya biyoçeşitliliğinden örnekler göreceksiniz.
BİOÇEŞİTLİLİK:
Turunçgiller-Limon: Turunçgillerden olan limon yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türüdür. Ayrıca ılıman iklime sahip bütün memleketlerde yetiştirilen uçucu yağ taşıyan ve en çok bilinen narenciye türlerinden birisidir. Antioksidan özelliği taşıması ile birlikte yüksek oranda C vitamini içermektedir. Bahçemizde yeşil ve doğal yaşamı temsil etmektedir.

Kamkat: Kamkat portakal, mandalina, bergamot, limon gibi  turunçgiller ailesinin küçük mücevheri olarak adlandırılır. Kabuğu ile yenen bir meyvedir ve diğer turunçgiller gibi C vitamini bakımından zengindir.

Akdeniz Defnesi: Antalya ve çevresindeki biyo çeşitliliğin en önemli unsurlarından Akdeniz defnesi, defnegillerden, her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu ve yapraklarının kullanım alanı oldukça geniş olan bir çalı veya ağaç türüdür. Yemeklere lezzet katarken, tıpta en çok kullanılan bitkilerden birisidir.
Begonvil: Antalya’nın geçmişini simgelemektedir. Antalya’da birçok evin bahçesinde bulunan begonvil, Akdeniz yöresinin ortak çiçeğidir. Mor, beyaz, pembe ve kırmızı renkte karşımıza çıkmaktadır.
Petunya: Sürekliliği temsil eden, tohumları nesilden nesile değişmeden devam eden her türlü iklim koşullarına uyum sağlayabilen Petunya patlıcangiller familyasındadır.