Kurumsal Bahçeler

Antalya Organize Sanayi Bölgesi EXPO 2016 Kurumsal Bahçesi

Teması:

Antalya organize sanayi bölgesi; insan ve çevre ilişkilerine önem veren, çevre kirliliğine karşı duyarlı, bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmekte olan büyük bir proje ve tutkudur.

Modern altyapısı, arıtma tesisi, otel ve sosyal tesisleri, meslek lisesi, kreşi ve sosyal donatı alanları ile bölgede faaliyet gösteren 265 adet firmaya ait 322 işletmenin yeşile engel olmadığı, doğaya ve çevreye zarar vermediği aldığı ödüller ile kanıtlanmıştır.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi, 40 yıllık köklü geçmişine birçok ilki sığdırmış, vizyoner ve doğa dostu bir organize sanayi bölgesidir. Doğaya ve çevreye verdiği önem ve bu alanda yürüttüğü çalışmalar neticesinde 2013 yılında çevre ve şehircilik bakanlığı nezdinde “Türkiye’ni en çevreci organize sanayi bölgesi” seçilmiş ve ödüllendirilmiştir. Tescillenen bu başarısı ile doğa ve çevre hassasiyeti ile ön plana çıkan Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin EXPO 2016 Antalya’da yer alması, ortaya konan vizyon ve sanayi sektörü açısından büyük bir öneme sahiptir. Bölgenin çevreye ve doğaya olan duyarlılığını tüm dünya ile paylaşabilmesi adına atılmış önemli bir adımdır.

Bölge için tasarlanan bahçe konseptinde sanayileşmenin istendiği takdirde yeşili yok etmediğini, doğayla bütünleşik bir sanayi bölgesinin mümkün olduğunu ve bunun Antalya’da yaşayan bir örneğinin bulunduğunu ziyaretçiler ile paylaşmak OSB içerisindeki katılımcılarımızın marka değerini yükseltecek, hem kentimiz hem de ülkemiz için bir gurur kaynağı olacaktır.

Antalya organize sanayi bölgesi olarak bizler, bu toprakları çocuklarımıza miras bırakmanın değil, çocuklarımızdan emanet aldığımız bu toprakları dokusuna zarar vermeden ve de kalkındırarak onlara layığıyla teslim etmek için mücadele ediyoruz. Bölgemiz içerisindeki firma çalışanlarımızın çocuklarına eğitim verecek 80 öğrenci kapasiteli kreşimiz 2016 haziran ayı içersinde faaliyete geçecektir. Bizler bu toprakları ülkemizin aydınlık geleceği için, çocuklarımız için sanayi ile kalkındırıyor ancak sanayi için doğayı kullanmıyoruz.

“Yaptığımız her şey, attığımız her adım, ortaya koyduğumuz her fikir, çocuklarımızın özgürce büyüyebildiği yeşil bir dünya için.”

‘’Bir parça griye, bir avuç yeşil’’ diyerek yeşile ve dogaya olan tutkumuzu, çogaltarak sürdürüyoruz.

Hikayesi:

            Binanın toprağı delercesine zemin kotundan kıvrılarak yükselmesi, köklerimizin ve gücümüzün bu topraklardan geldiğini, sanayimizin ne kadar gelişse ve büyüse de ülkemize ve antalyamıza olan bağını ve sorumluluğunu ifade etmektedir.

Seyir terası:

            Antalya osb’nin yeşile ve doğaya olan tutkusunu, EXPO’yu ziyaret eden misafirlere anlatmak için inşa etmiş olduğumuz kurumsal bahçe ve binamız, terasından bakıldığında, EXPO Kulesiyle yarışır bir seyir imkânı sunmaktadır. Tüm alana hakim seyir terası,  Antalya osb’nin ve bölgemiz katılımcısı sanayicilerinin ülke sanayisindeki hakimiyetini ve öncülüğünü temsil etmektedir.        

Sanayinin simgesi çarklar ve su:

            Ana dolaşım arterinde konuşlandırılmış havuzumuzda, ziyaretçilerimize görsel ve fiziksel bir ferahlık sunarken sanayinin simgesi çarklar ve dişlilerle çalışan bir sistemin hiyerarşisi oyun objeleri ile simgelenmiştir. Bahçenin güneybatı ucunda alternatif oturma ve oyun grupları ile tasarımın tümüne işlev kazandırılmıştır.

Çocuk oyun elemanları:

            Çocuk parkları; zemini çakıl, kum ya da tartan zemin ile kaplı, sadece kaydıraktan kayılan, salıncakta sallanılan alanlar değildir. Çocuklarımız yani geleceğimiz için tasarlanan sevimli solucanımızın sırt kısmında bulunan salıncak, oyun alanları, kelebek banklar, su öğesi, çok fonksiyonlu platformlar, kaydırak parkı çocuklarımız için eşsiz ve özgün bir alan oluşturmaktadır. Oldukça geniş olan parkı, farklı yüksekliklerdeki tasarım öğeleri ile bölerek, daha ufak ve ilgi çekici alanlar yaratılmıştır. Salıncak, kaydırak, ağ tırmanma, çocukların kendi hayal güçlerine göre değerlendireceği ahşap, renkli objeler kullanılmıştır. Farklı yaş grubundaki çocukların rahatça oynayabilmesi, mevsimden kaynaklı güneş ışığı ve nemden korunmalarını sağlamak için, çiçek ve yaprak şeklinde gölgelendirmeler tasarlanmıştır.

Herşey, çocuklarımızın özgürce büyüyebildiği yeşil bir dünya için.      

Bioçeşitlilik:

             Projede kullanılan bütün çiçek ve çalı grupları bölgemize ait seralarda üretilmiş, tüm uygulamaları çalışanlarımız tarafından yapılmış, park ve bahçeler müdürlüğümüze ait seralarda tohumdan üretilen ağaçlar da kullanılmıştır. Bölge müdürlüğümüzde yaptığımız bitkilendirme çalışmalarında bölgenin dokusunu koruyan, bitki dokusuna uyumlu, susuzluğa, hastalık ve zararlılara dirençli, bakım aşamasında kolaylıklı türler seçilip kullanılmaktadır. EXPO’daki bahçemizde de bu türlere yer verilmiştir.

Genel olarak kullanılan türler: “rose sp.(gül), platanus orientalis(çınar), ceratonia siliqua(keçiboynuzu), pelargonium zonale(sardunya), lavandula officinale(lavanta), zinnia elegans, pyracantha coccinea nana(bodur ateş dikei), gailardia aristata, nerium oleander(zakkum).coteneaster sp (dağ muşmulası) vs.” Şeklindedir.

Fuar ziyaretçilerinin kurumumuz ve faaliyetleri hakkında bilgi alabilecekleri, ülke sanayisine güç veren katılımcılarımız ve sektörler ile ilgili tanıtım filmlerini izleyebilecekleri, çocukları ile verimli ve eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir projeyi hayata geçirmekteyiz.