Talya Bitkisel Yağlar - Bitkisel Yağlar Atölyesi

TALYA BİTKİSEL TIBBİ VE AROMATİK ÜRÜNLER ATÖLYESİ EXPO 2016 ANTALYA BİLGİ NOTU

TEMASI:
Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden Elde Edilen Ürünler

HİKAYESİ: 
EXPO, dünyanın gözlerinin çevrildiği gelecek nesillerin yaşama alanları, doğal kaynakları ve bunlara bağlı geçim kaynakları, sürdürülebilir kalkınma, yeşil yaşam gibi kavramların çocuklara aktarımı konularında, kentsel yaşamın çocuklara ve yeşile bıraktığı yer konusunda birlikte düşünme, çözümler üretme, dünyayla paylaşmada eşsiz bir fırsat sunuyor. 

Bu bağlamda Talya Bitkisel asırlardan beri süregelen tıbbi aromatik bitkilerin hayatımızdaki yerini ve önemini günümüze, gelecek nesillere aktarabilmek adına EXPO 2016 Antalya organizasyonunda önemli bir görev üstlenmiştir.

Ziyaretçilerimiz Akdeniz bölgesinde yetişen lavanta, defne, nane, melisa, adaçayı, kekik gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin tohum ve yapraklarından başlayan ve bitkisel yağ, krem ve gıda takviyesi gibi ürünlere dönüşene kadar ki serüvenin tamamını görebileceklerdir.

Atölyemizde asırlardan beri  insanlık tarihinin kullandığı uçucu yağların, sabit yağların bitkilerin kullanım alanlarını, bu bitkilerden ede edilen ürünlerin üretiminde kullanılan geleneksel yöntemler ve günümüzün üretim metotları anlatılacaktır.

Örneğin tarih boyunca değişik maksatlarla kullanılan kekik hakkında bilgiler edineceğiz. Eski Mısırlılar mumyalama işleminde mantar ve bakteri gibi mikroorganizma üremesine karşı kekiği kullanıldığını öğreneceğiz.

ÇİÇEK VE ÇOCUK: 
Expo 2016‘ nın ana teması olan Çiçek ve Çocuk ile yakından alakalı olan tıbbi ve aromatik bitkiler bugün hala Toroslarda yaşan insanların hayatları ile iç içedir. Akdeniz Bölgesinde kış mevsiminde çocuklar için Adaçayından üretilen Adaçayı Yağı kullanılmaktadır.

Kış dönemlerinde çocukların daha rahat nefes alabilmeleri için okaliptüs yağı ve nane yağı kullanılmaktadır. Expo 2016 da bulunan atölyemizde de bu yağların tohum ve yapraklardan çocuklarımıza kadar gelen süreç detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.