SAHNE 7, 8, 9, 10 AĞAÇ DİKEN ADAM

Avrupa:
Ağaç Diken Adam

Slogan: Ağaç Diken Adam, Umudun ve Yeniden Dirilişin Gerçek Kahramanı

Sahne 7, 8, 9 ve 10, Avrupa kıtası ile ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda Fransa, Kanada ve Japonya’da çok beğenilen bir hikaye olan,  umudun ve yeniden dirilişin simgesi olarak görülen “Ağaç Diken Adam” canlandırılmaktadır. Aynı isimle Frederic Back tarafından Montreal’de yapılmış ödüllü animasyon filmi de mütevazi çoban Elzeard Bouffier’in hikayesini anlatmaktadır. 

ağaç diken adam

SAHNE 7

Ağaç Diken Adam / Doğanın Yenilenmesi

Ağaç diken adam, yeryüzünde yaşamın yeniden tesis edilmesi ve korunmasında doğa ile uyumun önemi üzerine çağdaş bir masaldır. Doğal hayata dönüşü anlatan sahnede, yeniden canlanan doğada atlar ve tavşanların koşması tasvir edilmiştir.

SAHNE 8

Ağaç Diken Adam/ Elzeard Bouffier

Burada; taş zemin ile simgelenmiş olan çölde zor şartlar altında çalışan Ağaç Diken Adam, Elzeard Bouffier (Çoban) bulunmaktadır. Çoban; sabrı, bitmez, tükenmez çabası ve hayvanları ile birlikte ağaç dikmektedir ve çöle yeniden hayat vermektedir.

Hayata bıraktığı izi olan pelerini, bu sahnenin dışına taşmakta olup 7. ve 9. sahnenin florasını oluşturmaktadır.

 DSC_4675


SAHNE 9

Ağaç Diken Adam / Çiftçilik

Bu sahnede doğa ile insan arasındaki uyum ve bağ gösterilmektedir. Çift at takımı kullanarak toprağın işlenmesi, bağın yetiştirilmesi, süt ve süt ürünleri için ineklerin otlaması bitki heykelleri ile tasvir edilmiştir.

SAHNE 10

Ağaç Diken Adam / Kümes Hayvanları

Bu sahnede de çiftlik avlusunda çeşitli ihtiyaçlar için yetiştirilen hayvanlar bulunmaktadır. Bu hayvanlar hem gıda olarak hem de tüylerinden faydanılan kümes hayvanlarıdır. Tavuk, civciv, horoz, kaz, ördek, hindi ve tavus kuşu bitki heykeli olarak yerleştirilmiştir.

Yaşanmış bir hikayeye göre; hayvanlarıyla birlikte yaşayan Elzeard Bouffier, doğal kaynakların yanlış kullanımı sonucu çölleşmiş bir dağı kendi elleriyle tek başına yeniden canlandırır.

Bu hikaye yabani ya da evcilleştirilmiş olması farketmeksizin, herşeyin kaynağının yaşama dayalı olduğunu anlatmaktadır.

Hikaye aynı zamanda, hayatın sürdürebilmesi ve aynı zamanda çölleşmiş alanların yeniden canlandırması açısından bitkilerin (ve ağaçların) önemini vurgulamaktadır. Son olarak, yıkılanların sabır ve süreklilik ile tekrar inşa edilebileceğinin güzel bir örneğidir.