SAHNE 2

Asya’da Tarım Ve Evcilleştirme:

Tarih Öncesinden Bereketli Hilâl’e

Sahne iki bölümden oluşmaktadır:

1.        Tarih öncesi dönem

2.        Bereketli Hilal

 

SAHNE 2.1

Tarih öncesi Dönem: Mamut

Tarih Öncesi Dönem’deki yolculuğumuz bir şelale ve şelalenin yanı başında duran ilk evcilleştirilen hayvan olan kurt ile başlar ve devasa bir mamut ile devam eder.


rsz_dsc_4584

Mamut tarih öncesi dönemde insanların yemek, giyinme, alet, mücevher ve hatta gövdesinde barınmak için yararlandıkları değerli hayvandır. Bu nedenle bu sahnede, mamutun önemi, kıyafet diken bir kadın ve ateş yakan bir adam, toplayıcı ve mamut kemiklerinden yapılan mağara benzeri bir barınak, bitki heykelleri ile tasvir edilmektedir.

rsz_dsc_4598

Bu sahne avcı/toplayıcı olduğu, Tarih Öncesi (Prehistorik) Dönem’den tarım toplumuna geçişiyle, Bereketli Hilal’in doğuşunu sembolize eden 2. bir bölüm bulundurmaktadır.

SAHNE 2.2

Bereketli Hilal

Bu sahnede, tarihte bir adım daha ilerlenerek,  “Medeniyetlerin Beşiği” olan Bereketli Hilal’e gidilir. Burada,  sabanı çeken öküz ve çiftçi, eski Anadolu’nun kent siluetinin önünde duran inekler ve keçileri güden çobanı canlandıran bitki heykelleri bulunmaktadır.

rsz_dsc_4613

Evcilleştirmenin de eşiği olan Bereketli Hilal, insanoğlu tarafından geliştirilen ilk 5 hayvanın 4’ü olan köpek, koyun, keçi ve ineğin doğal habitatıydı.

rsz_dsc_4685

En önemli 5 ekin olan buğday, arpa, çavdar ve tahıl Bereletli Hilal’den çıkmıştır.