SAHNE 1

Asya:
İpekböceği ve İpek Yolu Efsanesi

Sahne iki kısımdan oluşmaktadır:

1.        İpek böceği (ipek kurdu)
2.        İpek Yolu

 

İpek Böceği

Çin İmparatoriçesi ve İpek Böceğinin Hikayesi

İpek ve ipekböceğinin önemi; bir Çin Efsanesine göre ipek böceğini keşfeden Çin İmparatoriçesi Leizu ile anlatılmaktadır. Hikayeye göre; İmparatoriçe bir dut ağacının altında çay içmekteyken fincanına bir koza düşer. İçinden çıkarmaya çalışınca, kozadan yumuşacık ipek bir ipin ayrıştığını ve ne kadar çekerse, o kadar da uzadığını farkeder. İpi parmağına dolayan İmparatoriçe hoş bir sıcaklık hisseder. Bu keşiften yakın çevresindekilere bahseder ve keşif yaygınlaşır. Böylelikle de ipekçilik doğmuş olur.

Bu anlatımda, gerçek ve canlı bir dut ağacının önünde yer alan,  dut dalına asılı bir koza ve dalın üzerinde gezinen tırtıllar bulunmaktadır. İmparatoriçenin elinde, kozasından çıkmış bir tırtıl bulunmaktadır. Çin İmparatoriçesi’nin çöle doğru uzanan kıyafeti, Kervana İpek Yolu’nda yol göstermektedir.

rsz_dsc_4555 

SAHNE 1.2

İpek Yolu

Kervan, İpek Yolu’nda kumaş üretiminde böceklerin kullanılmasıyla birlikte, ulaşım ve taşımacılık için kullanılan evcilleştirilmiş hayvanları göstermektedir.

İpek Yolu’nun tarihine bakıldığında, ilk aşılan diyar Çin’in en büyük kum çölü olan Taklamakan Çölü’dür. Burası yasak bölge olarak anılmaktaydı ve sadece kürklü, yünlü develerle geçiş mümkün olmuştu. Buna bağlı olarak, Kervan’ın ilk kısmı, İmparatoriçe’nin hemen yanı başında başlayan kısım; bol kürklü, yünlü develerden oluşmaktadır. Kervanın devamını oluşturan atlar ve Tibet öküzleri ise, Orta Doğuya yakın olan İpek Yolu’nun ikinci bölümünü oluşturmaktadır.