Macaristan Bahçesi

Ülke:

Macaristan

 

Tema:

Oynayarak öğrenme bahçesi “Çocuklar ve çiçekler”

 28-05-2016 Macaristan (5)

Sergi Hedefleri:

Peyzaj tasarımı ve Macar ürünleri yoluyla Türkiye ve Macaristan kültürel ve tarihi bağlantılarını gösterme.

 

Bahçeyi deneyimlemek, bir çocuğun dünyayı öğrenmesi gibidir: bir yetişkin olarak, oyun dolu bir yoldan şimdiye ve yaşam deneyimiyle geleceğe varırız.

Sergi İçeriği:

Ziyaretçiyi, Yaşam Yolunu temsil eden bir yola getirir: Geçmişten Şu Ana, Geleceğe.

Geçmiş: Tarihi geçmişin hatırlanması.

Rönesans bahçesi

Türk dönemindeki Macaristan tarihinden meşhur insanlar.

Süleyman

Miklos Zrinyi

Ferenc Rakoczi II.

Gül baba

Lajos Kossuth

Türk akuyusu – Urfa'dan bir hatıra olarak: Ruhu sembolize eden, altın balıklı bir kuyu

Yetiştirilmiş üzüm ve meyve türlerini tanıtma (elma, armut ve üzüm)

Doğallaştırma ve bitki yetiştirmeyi tanıtma (şifalı otlar, baharatlar ve güller)

 

Şu An: Bilgilendirici panolar

Tarihi olayların sunumu

Genel bahçelerdeki bitkileri kullanma

Yeşil çatıların önemi

 

Doğrudan kazanılan deneyim

Bahçelerdeki görevler

2 boyutlu korten çelik hayvanları arama (geyik, gri sığır, büyük yeşil kertenkele, beyaz leylek)

Su uygulamaları potansiyeli

Kendi böcek otelini yapma

Gelecek: Biyoçeşitliliğin korunması

Yerel belirli türler/topluluklar

Değerli alanların korunması – çiçekli otların üzerinde yürüme teli

Yeşil çözümler

Geçirgen kaldırımlar

Geri dönüştürülen ürünler

Geri dönüştürülen maddeler

 

Faaliyetler:

Macar Ulusal Günü:

 

Genel faaliyetler: Halk için

 

Profesyonel faaliyetler: Profesyoneller için

 

- Sunumlar, Macaristan ürünlerinin gösterimleri ve işletmeler arası toplantılar

 

Çocuk faaliyetleri: bahçedeki küçük çocuklar için oyun dolu programlar

 

Arka plan:

 

Tema - Oynayarak öğrenme bahçesi

 

 

Sergi alanımız, çocuklara, doğal ortamımızı öğrenebilecekleri ve sevebilecekleri etkileşimli oyunlar sunan bir doğa yoluna sahiptir. Standımızda doğrudan deneyim kazanmak, gelecek nesillere doğaya duyarlı düşünmeyi oyunsal bir şekilde öğretmeye yardımcı olur.

Bahçeyi keşfetme patikaları, ziyaretçileri geçmişten bize göre ideal geleceğe yöneltir. Bahçenin ortasında avlulu bir pavyon vardır. Bina eski zamandaki çözümleri modern teknolojilerle bir araya getirir: Gelenekse saz çatıya yeni bir şekil verilmiştir, su tutulmuş ve yağmur suyu yeşil çatılar ve yeşil duvarlar ile toplanmıştır. Bahçe, bir bütün olarak tasarlanırken, sürdürülebilir teknolojileri kullanmayı istedik (su geçiren kaplamalı malzemeler, tekrar kullanılan ve geri dönüştürülen malzemeler...)

Güney batı girişinden başlayarak, merkezdeki Türk kuyusu ile dış mekan bitkileri, Türkiye ve Macaristan'ın birbirine geçmiş tarihini ve peyzaj mimarisi geçmişini vurgular. Su ve su yanı ekosistemi, şu anki doğanın çeşitliliğini tasvir etmeyi amaçlar. Burada, ziyaretçiler, tür açısından zengin su yanı bitkileri ve çeşitli şekiller ve su peyzaj faaliyetleri (ırmak, süs gölü, su erozyonu ve sudan yararlanma) hakkında bilgi alabilir. En büyük, kuzey bahçesi bölümü ideal geleceği sergiler. Özenle seçtiğimiz endüstriyel ekinler ve süsleme bitkileri ve suyu geçiren kaplama ve gabyon tutucu duvarlar sürdürülebilir çözümleri sunar.

Ağaçlar ve çalılar bahçe alanını ayırır, yine de bahçenin özelliği, temel olarak çok yıllık çiçekler ve süs otları ile belirlenir. Dış mekan bitki türleri, birincil olarak iklim değerlendirilerek seçilmiştir. Bundan sonra, bitkiler habitatlar dahilinde ve boyunca çeşitliliği göstermek için - doğal yolun bir parçası olarak - her bir bahçe bölümü ile uyumlu şekilde seçilmiştir.

Çocuklar bahçedeki sulama cihazını deneyebilir. Kuyudan alınan su, bir kanal sistemine yöneltilebilir, ardından gölete akar. Saçılan su, kumda erozyon şekilleri oluşturur ve kumdan geçerek, bitkilere su sağlamaya da yardımcı olur. Bu resimler çocukların, suyun yapıcı ve yıkıcı kuvvetini deneyimlemesine yardımcı olur.

Çocuklar feribot ile gölet boyunca bir iskeleden diğerin geçebilir. Su ile doğrudan temas kurarak, dinamikleri ve mikro iklime etki eden nitelikleri hakkında bilgi alabilir
Bahçenin “gelecek” bölümünde, ziyaretçiler, kaldırılmış yeşil bir yatak ve bir bahçe barakasını barındıran bir topluluk bahçesine varır. Bahçe bölümünün önemli bir alan düzenleyici öğesi, mevcut olan ve bina ile yorumlanabilecek çardak sistemidir. Bitkilerle kaplı ayırıcı ve bağlayıcı ahşap çerçeve, hoş bir hava ve ışık desenleri sağlar. Dinlenme alanının mahremiyeti, yükseltilmiş gabyon duvarlar ile arttırılmıştır ve özel nitelikleri başka bitkilerden oluşan bir katman ile desteklenmiştir.

Çardaklarda üç, kapsamlı yeşil kat vardır. Bitki yüzeyi, çökelmenin aşağı akışını yavaşlatır ve kaldırılan yatakları sulamaya yardımcı olması için kalıntı su miktarı toplama fıçılarına alınır.

"Gelecek" bahçesi bölümü insanların ve çevrelerinin uzun vadede bir arada var olmasını vurgulamayı amaçlar. Döşenmiş alanlarımız sürdürülebilir yaşam alanlarını modeller ve ziyaretçilere - bilgilendirici panolardaki açıklamalar ile birlikte - güç kaynaklarımızı daha bilinçli bir şekilde nasıl yönetebileceğimizi anlatır.

 

macaristan (1)

macaristan (1)

by Elif Alpayçetin | 01 Tem, 2016