AIPH “Yeşil Vaha” bahçesini Expo 2016’ya devretti

AIPH (1)
Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ve Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan “Yeşil Vaha” isimli bahçe Expo 2016 Antalya Ajansı’na devredildi. Devir teslim töreninde konuşan AIPH Başkanı Bernard Ooesterom, 1960’tan bu yana uluslararası bahçecilik expolarını onaylayan ve destekleyen bir kuruluş olan AIPH’in ilk kez bir expoda bahçe yapmak imkânı bulduğunu söyledi.

 

‘Yeşil Vaha Bahçesi’ ile şehirlerdeki yeşil alanların önemini insanlara anlatmayı hedefleyen, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ve Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan bahçe, Expo 2016 Antalya Ajansına devredildi. Devir teslim törenine AIPH Başkanı Bernard Ooesterom, AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık, Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ile ülke komiserleri ve bahçe direktörleri katıldı.

Devir teslim töreninin açılışında konuşan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Expo’nun 2008 yılında başlayan bir macera olduğunu hatırlatarak, Türkiye İhracatçılar Birliği olarak 2008 yılından itibaren AIPH ile uyumlu bir çalışma içinde bulunduklarını söyledi.

AIPH (2)

“BU BAHÇE ÇOCUKLARIMIZIN BÜYÜMESİ İÇİN GEREKLİ”

AIPH ve Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçıları Birliği’nin birlikte yaptığı “Yeşil Vaha” bahçesinin insanların gelecekte nasıl bir dünyada yaşamak istediklerini anlatan bir bahçe olduğunu söyleyen Bağdatlıoğlu şöyle konuştu;

“Bu bahçe gelecekte çocuklarımızın büyümesi için gerekli olan bir bahçe. Ben bu bahçenin ve Exponun oluşumunda emeği olan ve buradaki birçok ülkeden gelen meslektaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum çünkü onlar sayesinde Türkiye’ye hem onların kültürünü tanıtma fırsatı bulduk hem de bizim onlara bahçemizi ve sektörümüzü tanıtma fırsatı yakaladık.”

 

AIPH İLK KEZ BİR EXPO’DA BAHÇE YAPTI

AIPH (Uluslararası Bahçe Üreticileri Birliği ) Başkanı Bernard Oosterom da, AIPH’in uluslararası expoları hem onaylayan hem de destekleyen bir kuruluş olduğunu ifade ederek, “İlk Floriade organizasyonu yaptığımız 1960 yılından bu yana birçok expoda bulunduk ama AIPH olarak ilk kez burada bir bahçe yapabilme imkanına eriştik. Expo 2016 bizi kendi bahçemizi yapmak ve dizayn etmek için davet ettiğinde çok onurlandık ve gurur duyduk.”

AIPH’in tüm dünyada yeşil şehirlere önem verdiğinin altını çizen Oosterom, Expo 2016’nın temasının da  “Gelecek Nesille için yeşil bir dünya” oluşuyla birlikte bunu desteklemeye devam ettiklerini ifade etti.

Bernard Oosterom

“BAHÇE BİRÇOK KİŞİYE İLHAM VERDİ”

AIPH bahçesinin peyzaj dizaynında mükemmeliyeti göstermek istediklerini ve ödüllü bir tasarım yapıldığını söyleyen Oosterom şöyle konuştu;

“Burada bahçemizi en iyi yansıtması için elimizden gelen en iyi çabayı gösterdik. Ödüllü peyzaj tasarımcısı Nilüfer Danış tarafından tasarlandı. Sonuç burada bugün gördüğünüz gibi ve biz de bununla gurur duyuyoruz. Birçok ziyaretçinin de ziyaretleri sırasında bu bahçeden ilham aldığını düşünüyoruz. Kendi ülkelerinde bu tür örnekleri yapabilir ve sergileyebilirler. “

Oosterom, AIPH bahçesinin şehirlerin bahçelerde neleri başarabileceğini gösterdiğini vurgulayarak, “Ne yazık ki bu expo sonsuza kadar sürmeyecek ama bu bahçenin burada devam edecek olmasından dolayı çok mutluyum ve bugün burayı teslim ettiğimizden dolayı da memnuniyet duyuyorum. Bu bizim Türkiye’ye armağanımızdır. Ona iyi bakacağınıza ve ileriye taşıyacağınıza dair olan inancımız tam” dedi.

AIPH (4)

“ÇEVRESEL MÜCADELE İÇİN GÜZEL BİR EXPO YARATTIK”

Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık ise Türkiye’nin önemli yatırımlar yaparak, gelecekte ülkemizin ve dünyanın yüzleşmek zorunda kaldığı çevresel mücadele için güzel bir Expo yarattığını ve tüm dünyada yaşayan halklara bunun bir parçası olmaları için teşviklerde bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de yaşanan sıkıntılı sürece rağmen, Expo 2016’nın gelecek nesiller için yeşil bir dünyanın yaratılması ve korunmasının önemi hakkında tanıtımlar yaptığını da söyleyen Genel Sekreter Işık, şunları söyledi;

“Çiçek ve Çocuk – Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” teması ile yol alan Expo 2016 Antalya A1 Uluslararası Bahçecilik Sergisi, BIE ve AIPH tarafından tanınan Türkiye’de yapılmış ilk Uluslararası Bahçecilik Sergisidir. Seminerler, en iyi uygulamalar, iş geliştirme toplantıları ve bahçecilik hakkında pek çok etkinlik düzenleyerek ülkemizde ve dünyada bahçecilik sektörünün geliştirilmesi için destek verdik.”

AIPH ve Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin bu süreçte destekleriyle Expo 2016’nın yanında olduğunu hatırlatan Işık, EXPO 2016 Antalya’daki yeşil şehir konseptine dayanan ‘Yeşil Vaha’ isimli bahçenin alana renk kattığını ve ziyaretçilerin biyoçeşitlilik, yeşil kentsel alanlar, sürdürülebilirlik ve küresel ısınma hakkında dikkatlerini çekmeyi başardığını ifade etti.

“YEŞİL VAHA BAHÇESİ İŞBRİLİĞİMİZİZN KALICI SEMBOLÜDÜR”

Genel Sekreter Işık, “Ortak paydamız olan “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” çerçevesinde geliştirdiğimiz işbirliğimizin artarak devam etmesi insanlığa bırakacağımız en önemli miras olacağına inanıyoruz ve ‘Yeşil Vaha Bahçesi’ de bu işbirliğinin kalıcı bir sembolüdür” dedi.

Konuşmaların ardından AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe ve Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık tarafından, Yeşil Vaha bahçesinin devir teslimine ilişkin protokol imzalandı.

İmza töreninin ardından Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık, AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe’e gümüş kaplamalı tabak hediye etti.

BAHÇE, YEŞİL ALANLARIN ÖNEMİNİ ANLATIYOR

1045m2 alana yayılan ve insanlara şehirlerdeki yeşil alanlarının önemini anlatarak onları çevreye uyumlu daha çok sayıda yeşil alanlar yaratmaya yöneltmeyi hedefleyen bahçede 21 ağaç, fıskiye su öğeleri, yeşil çatı, yağmur bahçesi, havuz, yollar, solar panel, heykeller, bitkilendirilmiş masa ve böcek otelleri yer alıyor.

Meyve ağaçları ve yenilebilir bitkilerin ekilmesiyle hazırlanmış masa insanlara kendi meyvelerini ve sebzelerini yetiştirmesi için ilham kaynağı vererek, sağlıklı açık alan etkinliklerini güçlendirmek amacındadır.  

yeşil vaha bahçesi (2)