Expo 2016 katılımcısı Zimbabve Milli Günü’nü kutladı

zimbabve (2)

Expo 2016 Antalya’da Zimbabve Milli Günü kutlandı. Milli Gün kutlamalarına Zımbabve Cumhuriyeti Tarım, Mekanizasyon ve Sulama Bakanı, Dr.Joseph M.Made ile Küçük ve orta ölçekli şirketler ve Kooperatif Bakanı Sithembiso Nyoni de katıldı. Zimbabve Milli Günü etkinlikleri geleneksel danslar ve şarkılarla renklendi.

 

Zimbabve Milli Günü kutlamaları nedeniyle Antalya’ya gelen Zimbabve Cumhuriyeti Tarım, Mekanizasyon ve Sulama Bakanı Dr. Joseph M. Made, Küçük ve Orta Ölçekli Şirketler ve Kooperatif Bakanı Sithembiso Nyoni ile berberlerindeki heyet VIP Binası’nda, Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık ve Expo 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök tarafından karşılandı. Bakan Made ve Bakan Nyoni’nin EXPO 2016 Antalya ziyaretçi defterini imzalanmasının ardından karşılıklı hediye töreni gerçekleşti. Daha sonra alanı gezen heyet, Alman Bahçesi’nde de incelemelerde bulunarak, bahçe hakkında bilgi aldı. Zimbabve Cumhuriyeti Bahçesi’nde gerçekleşen kokteyle katılan heyet bahçe girişinde, Zimbabve’den gelen St. Peter’s Tokoyo İlkokulu öğrencilerinin sunduğu Zhana dansıyla ile karşılandı.

ZİMBABVE’NİN DEĞERLİ TAŞLARI BEĞENİ TOPLADI

zimbabve (5)

Zimbabve Milli Gün kutlamaları bahçe gezisinin ardından Calista Luxury Otel’de devam etti. Heyet, ilk olarak Zimbabve madenlerinden çıkarılan elmas ve değerli taşlardan oluşan koleksiyonu inceledi. İki ülkenin Milli Marşlarının çalınmasıyla başlayan Milli Gün programının açılış konuşmasını Zimbabve Cumhuriyeti Ülke Komiseri Georges El Badaoui yaptı. Zimbabve’nin Expo 2016’ya katılımının, diğer katılımcı ülkelerle uluslararası anlamda bir etkileşim imkânı sunduğunu söyleyen El Badaoui, Expo 2016’nın ayrıca Zimbabve’nin yatırım olanaklarını, turistik cazibelerini, kültürünü ve Zimbabve markasını da geniş kitlelere tanıtma imkânı sağladığına değindi.

BAKAN MADE, İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Badaoui’nin ardından konuşan Zimbabve Cumhuriyeti Tarım, Mekanizasyon ve Sulama Bakanı Dr.Joseph M.Made ise Zimbabve’nin Expo 2016’ya katılımının Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Harare’ye direk uçuş anlaşmasının yapıldığı Aralık 2016 tarihine denk geldiğini hatırlattı. Bunun ticareti kolaylaştırmak ve artırmak adına önemli bir kilometre taşı olduğuna dikkat çeken Bakan Made, ayrıca iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek adına da önemli olduğunu belirtti. 

zimbabve (10)

“GENÇ NÜFUSU TARIMSAL ÜRETİME DAHİL ETTİK”

Expo 2016’nın temasının “Gelecek Nesiller için yeşil bir dünya” olduğunu söyleyen Bakan Made, bu temanın geleceğin sürdürülebilir büyüme ve gelişim temelleri üzerine kurulmasının önemine vurgu yaptığına değindi. Bakan Made, Zimbabve hükümetinin bu bağlamda eğitime, yoksulluğu önleyici çalışmalara ve gıda güvenliği konularına önem verdiğini ifade ederek şunları söyledi;

“Bakanlığımız bünyesinde bir Gençlik Bürosu kurarak, genç nüfusun tarımsal üretime katılmasına imkân sağladık. Böylece bir taraftan yoksulluğu azaltırken bir taraftan da iş imkânı sağlamış olduk. Delegasyonumuz, Expo 2016’da yer alan diğer katılımcı ülkelerle de bu konuda fikir paylaşımında bulunma imkânı buldu.

BAKAN, ZİMBABVE’NİN YATIRIM OLANAKLARINI ANLATTI

Zimbabve’nin Güney Afrika’nın kalbinde yer alan stratejik öneme sahip bir ülke olduğuna vurgu yapan Bakan Made, ülkenin önemli bir tarım potansiyeline sahip olduğunu belirterek, Zimbabve’nin yatırımcılar için de geniş bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Bakan Made, Zimbabve’nin Afrika’nın en önemli turizm destinasyonlarından biri olduğuna da değindi. Bakan Made konuşmasını, “Zimbabve’nin Expo 2016’ya katılmasına olanak sağlayan Türk hükümetine misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederiz” sözleriyle bitirdi.

BÜYÜKELÇİ KÖK BAKANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ise, Zimbabve’nin Expo 2016’ya katılımının iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağladığını belirterek, “Zimbabve’nin iki Bakan ve geniş bir heyetle Milli Gün kutlamalarına katılması ve alanımızı ziyaret etmesi bizleri son derece memnun etti. Bu ziyaretin böylesi yüksek bir heyet düzeyinde gerçekleşmesi iki taraflı ilişkilerimize ayrı bir değer katacaktır” dedi. 

 

DANSLAR VE ŞARKILAR GECEYE RENK KATTI

Konuşmaların ardından gala yemeğine geçildi. Zimambe Milli Gün kutlamalarına ülkenin ünlü şarkıcısı Hope Masike’nin şarkıları renk kattı. Masike, “mbira” isimli geleneksel müzik aletiyle çaldığı ve seslendirdiği şarkılarla büyük beğeni topladı. St. Peter’s Tokoyo İlkokulu öğrencilerinin sunduğu geleneksel dans gösterileri ise ilgiyle izlendi. Expo 2016 Antalya’nın katılımcı ülkelerinin bahçe direktörleri ve ülke komiserleri de danslara eşlik etti.

Zimbabve Milli Günü kutlamaları kapsamında Turkcell Expo Kulesi, Zimbabve bayrağının renklerine büründü.

zimbabve (7)