Expo 2016’da “Organik Tarım Sempozyumu” yapıldı

organik tarım  (3)
Organik Tarım, Expo 2016’da masaya yatırıldı. ‘Alman-Türk İşbirliği ile organik tarım projesi’ kapsamında FiBl ve ETO (Ekokolik Tarım Organizasyonu Derneği) tarafından düzenlenen seminerde organik sektörde sürdürülebilir gelişmenin yolları ele alındı.

Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi’nde Alman Bahçesi etkinlikleri kapsamında “Organik Gelecek-Organik Sektörde Sürdürülebilir Gelişmenin Yolları” konulu sempozyum düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan “Alman-Türk İşbirliği ile Organik Tarım Projesi” Proje Yönetimi ARGE Türkiye-Frankfurt sorumlusu Beate Huber, projeyi bir bitkiye benzeterek şunları söyledi;

“Bu proje bir bitki gibi. Büyür ve meyvelerini verir. Eğer bu bitki çok başarılı olursa yeni meyveler verir. Biz bu bitkiyi çok iyi bir çerçevede yetiştirdik. Türkiye’de çok iyi bir toprak gördük. Son derece angaje olmuş bir üretici var. Organik tarım için hazırlanmış kanunlar var. Böyle bir projeyi uygulayabilmek için iyi bir temel var.”

Türkiye’de çevre koşullarının organik tarım açısından son derece elverişli olduğuna dikkat çeken Huber, Türkiye’deki organik tarım mevzuatının ve talebin de son derece iyi düzeyde olduğunu belirtti. 

organik tarım  (5)

2011 yılı sonunda başlayan projenin 2012 yılında ilk meyvelerini vermeye başladığını belirten Huber, projenin kaliteyle ilgili bilinci iyileştirme amacı taşıdığına dikkat çekti. Proje kapsamında yapılan çalışmaları da anlatan Huber, “Almanya ve Türkiye açısından son derece iyi bir işbirliği oldu” dedi.

Seminerde projenin bir diğer paydaşı ETO (Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği) Başkanı Zafer Göynügür de proje kapsamında neler yapıldığını ve sonuçlarını anlattı. Seminerde; Küreselleşen dünyada sürdürülebilir tarım ve tüketici davranışları, Türkiye’de organik tarımın geleceğine ilişkin stratejiler, Alınan dersler ve Türkiye’de organik tarımın en iyi örnekleri başlıklı sunumlar da yapıldı.

Toplantının sonunda Expo 2016’daki Alman Bahçesi’nde sempozyum katılımcılarına resepsiyon verildi. Organik ikramların yapıldığı resepsiyonda Alman-Türk İşbirliği Organik Tarım Projesi’nin sembolik kapanışı yapıldı. Kapanış töreninde en iyi organik tarım üreticisi seçilen 3 üreticiye ödülleri verildi.

organik tarım  (4)